close
تبلیغات در اینترنت
جایگاه معنوی حضرت سمانه

امام هادی(ع)
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
موضوعات وبلاگ
زندگینامه معصومین -
روایات و حکایات و احادیثی در مورد معصومین(ع) -
مناسبات ماه -
درباره خاندان معصومین(ع) و برخی امامزادگان گرامی -
سفارش های بزرگان -
آرشیو مطالب
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 12 نفر
بازدیدهای دیروز : 1 نفر
كل بازدیدها : 4728 نفر
بازدید این ماه : 18 نفر
بازدید ماه قبل : 45 نفر
نظرات : 5
كل مطالب : 11 عدد
تعداد اعضا : 0 نفر
امروز : چهارشنبه 26 دی 1397
جستجوی مطالب

Google
imam10.rozblog.com

بدون تردید، مادران پیشوایان الهی در دو ویژگی ممتازند: نخست آنکه در مسیر همراهی با همسرشان که حجت خداوند بوده است، قابلیت هایی را کسب نموده و به مدارج روحی بالایی رسیده اند و دوم اینکه امامی معصوم و حجتی الهی از دامن پاکشان به عرصه وجود آمده است.

{ذلِکَ فَضلُ اللهِ یُؤتیهِ مَن یَشاءُ وَ اللهُ ذوالفَضلِ العَظیمِ} (الجمعة: 4) (یعنی: در واقع این تفضل الهی است که به هرکه بخواهد عنایت کند، همانا حق تعالی دارای تفضل بزرگی می باشد.)

در این قسمت بر آنیم تا جایگاه و مرتبه بانو سمانه را تا جایی که منابع و قرائن یاری میدهد، بیان کنیم.

مقام طهارت روحی و معنوی

همانطور که در زیارت«وارث»، خطاب به ابا عبدالله الحسین(ع) می خوانیم و نسبت به دیگر پیشوایان معصوم نیز معتقدیم، آنان از رحم هایی متولد شده اند که دارای مقام طهارت حقیقی بوده اند. صفوان جمّال از امام صادق(ع) نقل می کند که فرمود: چون به قبر امام حسین(ع) رسیدی بر در روضه بایست و این کلملت را بخوان:« اَلسّلامُ عَلَیکَ یا وارِثَ آدَمَ صَفوَةِ اللهِ...، یا اَبا عَبدِاللهِ، اَشهَدُ اَنّکَ کُنتَ نوراً فِی الاَصلابِ الشامِخَةِ وَ الاَرحامِ المُطَهّرَةِ» (یعنی: سلام بر تو ای وارث آدم، برگزیده خداوند...، ای اباعبدالله! گواهی می دهم که تو در صلب های عالی پدران و در رحم های مطهر مادران، نور پاک الهی بودی.)

وصف ارحام مطهره، درباره مادر دیگر امامان معصوم(ع) نیز صادق است. مقام پاکی و طهارت این مادران، آن چنان عظیم است که نمی توان آن را درک نمود. همین بس که خدای متعال، واژه طهارت را کتاب خویش، عنصر اصی ترقی و تعالی روحی و مهمترین قله صعود انسانی و اصلی ترین دستگیره نجات و همچنین وسیله نهایی برای نیل به حقائق قرآن دانسته است.

بی تردید، همنشینی و همراهی با حجت خداوند متعال، چه بعنوان همسر و چه بعنوان مادر، مجال صعود به قله های والای انسانی را برای این نیک سیرتان بوجود آورد. هرچند زنانی مانند جعده - دختر اشعث بن قیس کندی و همسر امام حسن مجتبی(ع)- و همچنین اُمّ الفضل- دختر مأمون و همسر امام جواد(ع)- که این دو امام معصوم را به شهادت رساندند و نیز زنان برخی پیامبران بزرگ الهی مانند همسر لوط و همسر نوح، از این فیض الهی بهره نبردند و با عمل سوء خود، بر سیاهی دلشان افزودند.

امّا همسران پاک سیرتی همچون حضرت سمانه، با بهره گیری از این موقعیت عظیم، خود را در وصف انسان های پاک و مطهر قرار دادند و چون در مسیر امامت و صراط حق حرکت کردند، توانستند با کسب رضایت امام خویش- که اصلی ترین عامل رسیدن به درجات عالیه است- مطهره شوند و مطهره از دنیای فانی به دیار باقی کوچ کنند.

ولایت پذیری

از مهم ترین مسائلی که در وجود مادران امامان(ع) دیده می شود، رسیدن به مقام ولایت پذیری به معنای واقعی آن است. در احادیث، قبول ولایت، رکن اصلی دین شمرده شده است.

امام باقر(ع) در این باره می فرماید:« بُنِیَ الاِسلامُ عَلی خَمسٍ، اَلصّلاةُ وَالصّومُ وَالحَجّ وَالزّکاةُ وَالوِلایَةُ وَ ما نودِیَ بِشَیءٍ کَما نودِیَ بِالوِلایَة.» (یعنی: همانا اسلام، بر پنج رکن استوار شده است؛ نماز، روزه، حج، زکات و ولایت و مردم به چیزی بالاتر از ولایت خوانده نشده اند.)

بر اساس این روایت، ولایت پذیری از همه واجبات الهی و حتی از نماز که ستون دین می باشد، برتر دانسته شده است. بر این پایه، عمل بدون ولایت {هَباءً مَنثوراً}(فرقان:23) (یعنی: همچون غبار پراکنده در هوا) و عملی باطل و بیهوده خوهد بود. بسیاری از اشخاصِ به ظاهر دیندار از صدر اسلام تا کنون، به دلیل فقدان همین اصل یک عقب رفت در این مورد داشته اند.

اما حضرت سمانه را در این باره حکایت دیگری است. او در مقام ولایت پذیری به کمال رسیده بود و رضایت امام معصوم از وی برای اثبات این سخن، نشانه ای است با ارزش.

امام هادی(ع) با تصریح به این موضوع فرموده است:«اُمّی عارِفَةٌ بِحَقّی»(یعنی: همانا مادرم به ولایت من ایمان و آگاهی کامل داشت.)

بی تردید این روایت، نشان از رضایت قطعی امام هادی(ع) از بانو سمانه و علامت ولایت کامل او است. علاوه بر آن شیوه زندگی وی با امام جواد(ع) و سختی هایی که بر اثر پیشامدهای گوناگون در ضمن این زندگی برای او پدید آمده است نیز می تواند نشان از رضایت امام جواد(ع) از او باشد.

مقام قنوت

خداوند در قرآن کریم خطاب به حضرت مریم می فرماید:{یا مَریَمُ اقنُتی لِرَبّکِ وَاسجُدی وَارکَعی مَعَ الرّاکِعینَ} (آل عمران:43) (یعنی: ای مریم، برای خدایت، [به شکرانه برگزیدگی و پاکی و برتری بر تمام زنان جهان] خضوع کن و سجده به جا آور و با رکوع کنندگان رکوع کن.)

مقام خضوع نزد خداوند متعال، بسیار ارزشمند و والاست و انسان های برگزیده، بر این مقام ستوده شده اند. این مقام روحی، نشان دهنده تعالی و عظمت معنوی شخصی است که در برابر شأن کبریائی حق تعالی، به مقامی از یقین و باور رسیده است که گویی عرصات [یعنی صحرای محشر] و عوالم [ یعنی جهان ها] را با چشم سر می بینند. رسیدن به مقام قنوت در مردان خدایی و علمای ربّانی از زمان های گذشته تا کنون به چشم می خورد وبدیهی است که برای بندگان صالحی چون حضرت سماه که به افتخار همسری و مادری امام معصوم رسید، دس یافتن به این مقام آسانتر است. به همین مناسبت در وصف حضرت سمانه آمده است که: کانَت مِنَ القانِتات. (یعنی: [سمانه] از زنان اهل خضوع و خشوع [ در برابر ذات باری تعالی] بود.

توصیف امام هادی(ع) از مقام مادرش

امام هادی(ع) در سخنی نغز، مادرش حضرت سمانه را چنین معرفی می نماید:« اُمّی عارِفَةٌ بِحَقّی وَ هِیَ مِن اَهلِ الجَنّةِ لایَقرُبها شیطانُ مارِدُ وَ لا یَنالُها کَیدُ جَبّارٍ عَنیدٍ وَ هِیَ مَکلوءَةٌ بِعَینِ اللهِ الّتی لاتَنامُ وَ لاتَتَخَلّفُ عَن اُمّهاتِ الصّدّیقینَ وَالصّالِحینَ» (یعنی: مادرم عارف به حق [ولایت] من است. او از اهل بهشت استواز شیطان خبیث در امان است و حیله زورگوی لجوج به او نرسد. او همواره در پناه چشمان خداوندی است که هیچگاه به خواب نمی رود و از مادران صُلحا و صدیقین تخلف نمی کند.)

با نگرشی ژرف به این روایت، به برخی مقامات روحی و الهی حضرت سمانه پی می بریم. از جمله آنها مقام معرفت به حق امام است. همچنین بهشتی بودن و براستی چه زیبا بشارتی است که در دنیا به شخصی بگویند که تو هل بهشت خواهی بود. به ویژه اینکه بشارت دهنده خجت خدا باشد. گفتنی است حضرت خدیجه نیز به این مقام دست یافت و خداوند متعال به وسیله پیامبرش، وی را از برگزیدگان و سروران زنان بهشتی خواند.

وصف دیگر که آن نیز مرتبه والای بانو سمانه را نشان می دهد، نزدیک نشدن شیطان سرکش به او است. آری، اینکه وسوسه شیطان در شخصی کارگر نشود شگفت آور است و این تأیید امام معصوم، ما را به درک عظمت این مادر رهنمون میسازد.

افزون بر اینها، اینکه بانو سمانه در مقام محفوظ الهی بوده است و در نهایت اینکه امام(ع) او را از جمله مادران صدیقان و صالحان دانسته است، به گونه ای که هیچ گاه از این وصف خالی نخواهد شد، خود دلیل دیگری بر بلندی جایگاه این بانوی فرزانه است.

با همه این اوصاف، واقعیت این است که این مادران، آنگونه که شایسته است، شناخته نشده اند و ضروری است که برای درک شخصیت والای این پاک سیرتان، در متن اینگونه روایات تعمق فراوان نمود و از دریای بی کران آن بهره برد. آنچه گذشت، گوشه هایی از مقامات بلند روحی و معنوی این بانوی بزرگ بود.

وَالسّلامُ عَلَیها یَومَ وُلِدَت وَ یَومُ ماتَت وَ یَومُ تُبعَثُ حَیّاً... (یعنی: سلام بر او روزی که [ از مادر] متولد شد و روزی که دار فانی را وداع گفت و روزی که [ از قبر مطهر خویش] مبعوث شود.)

سلام بر تو ای همسر حجت حق تعالی وسلام بر تو ای مادر هادی امت. به امید آنکه عنایت تو در حق ما در دنیا و آخرت جاری شود إن شاءالله.
درباره : درباره خاندان معصومین(ع) و برخی امامزادگان گرامی ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
در ذکر «موسی مبرقع» برادر عالیقدر امام هادی(ع)
در ذکر «حکیمه» خواهر گرامی امام هادی(ع)
فرزندان حضرت سمانه
جایگاه معنوی حضرت سمانه
مادر گرامی امام هادی(ع)، حضرت سمانه (رخدادهای مهم دوره زندگی حضرت سمانه)
مادر گرامی امام هادی(ع)، حضرت سمانه (چگونگی ازدواج با امام جواد(ع))
مادر گرامی امام هادی(ع)، حضرت سمانه (نام و نسب)
برچسب ها : جایگاه , معنوی , سمانه , امام , هادی , جواد , مقام , مادر ,


نوشته شده در 06 / 05 / 1393 توسط مهدی شاهسون| بازدید : 61 |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
نظر سنجی
به نظر شما کدام امام-غیر از امام هادی(ع)- در بین شیعیان خودش مظلوم تر است؟
امکانات وب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به امام هادی(ع) مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا